Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Tüm hareket sistemi hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalı olan Fizik Tedavi; çeşitli hastalıklar ya da yaralanma, sakatlanma durumları sebebiyle vücudun kısımlarının işlevlerinin yitirilmesi ya da bu işlevlerin tehdit altında olması gibi problemleri çözme amacındadır.

Hareket sistemini oluşturan eklem (boyun, bel, omuz, dirsek, el bilekleri, kalça diz ve diğer tüm eklemleri) kas ve kemik problemleri ile diğer yumuşak doku problemleri sıklık olarak ilk sırayı alır. İkinci sırada hareket sisteminin enflamatuvar hastalıkları olan romatizmal hastalıklar yer alır.

Yine çok geniş bir yelpazeye sahip olan rehabilitasyon uygulamaları nörolojik, ortopedik, ürolojik, kardiyak vs. gibi farklı alanlarda düzeltici, normale döndürücü, kolaylaştırıcı programlar yürütür. Ağrı ve kronik ağrı da fizik tedavinin yoğun olarak ilgilendiği ve tedavi ettiği problemlerdir.

Kırık, çıkık, acil travmalarda sonucu tedavilerden sonra rehabilitasyon da fizik tedavinin konusuna girer. Ameliyat gerektirmeyen nörolojik problemlerin konservatif tedavi rehabilitasyonunda fizik tedavinin uğraştığı tıp branşıdır.

Uygulama alanlarına göre hizmet başlıkları

  • Boyun Ağrıları: Boyun fıtığı, kireçlenme, duruş bozuklukları vs.
  • Bel Ağrıları: Bel fıtığı, bel kayması, kireçlenme vs.
  • Omuz Ağrıları: Donuk omuz, tendinit, bursit vs.
  • Sırt Ağrıları: Kas ağrısı, Skolyoz, duruş bozuklukları vs.
  • Dirsek, el bileği, kalça, diz ve ayak bileği gibi her türlü eklem ağrısı
  • Fibromiyalji, miyofasial ağrı sendromu gibi yumuşak doku hastalıkları