Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara, Ankara’da gerçekleştirilen kürtaj operasyonlarını ifade etmektedir. Kürtaj ya da en doğru şekli ile küretaj genel olarak rahim içerisinde ki istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir.

Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara, Ankara’da gerçekleştirilen kürtaj operasyonlarını ifade etmektedir. Kürtaj ya da en doğru şekli ile küretaj genel olarak rahim içerisinde ki istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Tıbbi literatüre bakıldığında gebelik sonlandırma, dilatasyon küretaj ve gebelik terminasyonu gibi karşılıkları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kürtaj halk arasında ise kürtaş, kortaj, kurtaş ve çocuk aldırma gibi tabirler ile ifade edilebilmektedir.

Kürtaj aslında genel olarak rahim içinin temizlenmesi anlamında kullanılmaktadır. Gebeliğin sonlandırılmasının yanı sıra hamile olmaması rağmen anormal adet kanaları ile kadın doğum uzmanına başvuran hastalara tedavi ve tanı amacı ile kürtaj yapılabilmektedir.

Ankara Kürtajın Tarihçesi

Ankara kürtaj kavramının genel olarak çocuk aldırma anlamında kullanıldığından bahsettik. Bu doğrultuda söz konusu işlem tıbbi bir işlem olmanın ötesinde etik, sosyal, psikolojik ve dini pek çok bileşini içerisinde barındırmaktadır. Dünyanın hemen her yerinde uygulanan tıbbi bir yöntem olan kürtaj, yasalar ile sınırlandırılmış bir uygulamalardır.

Dünyanın pek çok yerinde kısıtlı bir şekilde izin verilen ya da yasaklanan kürtajın Türkiye’de gebeliğin 10.haftasına kadar gerçekleştirilmesi mümkündür. Günümüzde kürtaj dünya genelinde 73 ülkede serbest, 68 ülkede ise yasaktır.

Ankara Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Rahim içerisinde ki ceninin çeşitli şekillerde alınmasını ifade eden kürtaj bazı durumlarda anne ve baba adayının gebeliği istememesi nedeni ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda ise anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak durumların gerçekleşmesi ile yapılmaktadır. Bu durumda bebeğin kalp atışının durması, sakıncalı bir şekilde ilaç kullanımı, yüksek dozda radyasyona maruz kalma, boş gebelik gibi durumlar kürtajın zorunlu hale geldiği durumlar olarak açıklanabilir.

Bebeğin rahimden alınmasının dışında kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi için farklı nedenlerde meydana gelebilmektedir. Örneğin rahimin kalınlaşması durumunda kanser tanısının konulması için kürtaj işleminden faydalanılır. Biyopsi yapılması gereken durumlarda ya da anormal kanamaların meydana gelmesinde kanamayı durdurmak ya da doku tanısı koyabilmek için kürtaj işlemleri gerçekleştirilmektedir. 5-10 dakikalık bir işlem olan kürtaj pek çok kadın için zor bir süreçtir. Bu doğrultuda alanında uzman bir profesyonelden destek almak kürtaj işlemini kolaylaştıracaktır.