Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu kürtaj, günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Sıklıkla tercih edilen vakumlu kürtaj işlemi diğer kürtaj türlerine göre çok daha pratik ve ağrısızdır.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu kürtaj, günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Sıklıkla tercih edilen vakumlu kürtaj işlemi diğer kürtaj türlerine göre çok daha pratik ve ağrısızdır. Plastik enjekte ve ince plastik bir boru şeklinde ki kanül aracılığı ile gerçekleştirilen vakumlu kürtaj ile cenin çekilir ve alınır. Son derece kolay, risksiz ve ağrısız olan yöntem kadınların kürtaj sırasında çok daha rahat edebilmelerini sağlamaktadır.

Bir kurşun kalemden çok daha ince olan plastik uç rahim ağzından içeri sokulur ve enjektörün oluşturduğu vakum aracılığı ile emilerek çekilmektedir. İşlem genellikle 5-10 dakika kadar sürmektedir. Duruma göre lokal anestezi ya da genel anestezi ile gerçekleştirebilmektedir.

Kürtajda kullanılan bir diğer yaygın yöntem küret aletleri ile kürtajın gerçekleştirilmesidir. Küçük çay kaşığı biçiminde ki metal aletler ile ceninin rahimden alınması işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Vakum yöntemine göre çok daha riskli olan bu yöntem kadın doğum uzmanları tarafından çok fazla tercih edilmemektedir.

Vakumlu Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vakumlu kürtaj işleminin gerçekleştirilmesinin ardından spekulum çıkartılmaktadır. Bunun ardından hasta uyandırılmaktadır. Fakat hastaların bir süre daha yatakta kalması gerekmektedir. Bu doğrultuda hastaların istirahat etmeleri ile kendilerini çok daha iyi hissetmesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında herhangi bir sağlık sorunu olmaması durumunda aynı gün taburcu edilmektedir. Hastanın kendisini iyi hissetmesi durumunda evde istirahat gerçekleştirilebilmektedir.

Hastaların söz konusu kontrol muayenelerini geciktirmemesi büyük bir öneme sahiptir. Tüm vakumlu kürtaj uygulamalarından sonra 1 hafta ile 10 gün arasında mutlaka kontrol muayenesinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kanamanın durması ve doktorun muayenesinin sonucunda herhangi bir problem olmaması durumunda hastanın eski hayatına dönmesi mümkündür.

Vakumlu Kürtaj Kaç Dakika Sürmektedir?

Kadınların en çok merak ettiği konular arasında vakumlu kürtajın kaç dakika sürdüğüdür. Söz konusu yöntem genel olarak en kısa süre de tamamlanan kürtaj tekniği olarak bilinmektedir. 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Kürtajdan sonra hasta uyandırılmakta ve bir süre dinlendikten sonra hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Bunun yanı sıra kürtaj öncesinde hastanın hazırlanması da son derece kolaydır.